top of page
FAQ

1. Czy leczenie ortodontyczne boli?

Po założeniu aparatu zęby mogą być wrażliwe na nagryzanie zazwyczaj przez 5-7 dni po każdej wizycie ortodontycznej i aktywacji aparatu. Mogą również wystąpić dolegliwości ze strony błony śluzowej policzków i warg, gdyż aparat jest elementem drażniącym szczególnie w początkowym okresie. Aby złagodzić te objawy w dniu założenia aparatu pacjent otrzymuje wosk, który będzie zakładał na elementy drażniące - pokażemy Ci jak to robić.

2. Czy to prawda, że w czasie leczenia wskazana jest dieta?

W czasie całego leczenia ortodontycznego wskazana będzie unikanie pewnych pokarmów, których jedzenie może spowodować odklejenie aparatu. Częste odklejanie elementów aparatu wydłuża czas leczenia. Ograniczone powinno być również spożywanie słodyczy ze względu dbałość o dobry stan zębów. Zaleca się unikanie:

  • pokarmów twardych np.: orzechy, cukierki

  • pokarmów ciągnących się np.: krówki, guma do żucia

  • pokarmy które trzeba odgryzać np.: jabłko(można pokroić), kukurydza z kolby

Należy unikać obgryzania paznokci, ołówków i innych twardych przedmiotów.

3. Czy to prawda, że po leczeniu ortodontycznym zęby są zniszczone?

Próchnica zębów nigdy nie powstaje pod zamkami, gdyż aparat jest przyklejany do czystej powierzchni a stosowany klej dodatkowo uwalnia fluor, który chroni przed próchnicą. Natomiast w przypadku słabej higieny mogą powstać tzw.: ”białe plamy” , w miejscach gdzie zęby są niedoczyszczone. Jeżeli dbasz odpowiednio o higienę możesz spać spokojnie nie będzie śladu po aparacie. Już w dniu założenia aparatu nauczymy Cię jak odpowiednio dbać o higienę oraz będziemy to kontrolować na każdej kolejnej wizycie.

4. Jakie są korzyści z leczenia ortodontycznego?

Ortodoncja niesie wiele korzyści: poprawę estetyki uzębienia i twarzy, lepsze samopoczucie pacjenta, lepszą funkcję całego narządu żucia, poprawia w wielu przypadkach stan dziąseł i ułatwia oczyszczanie zębów. Leczenie ortodontyczne może być pomocne w przygotowaniu zębów do leczenia protetycznego czy implantów.

5. Kim jest specjalista ortodonta ?

To lekarz stomatolog, który odbył 4 letni staż specjalizacyjny w dziedzinie ortodoncji w ośrodku posiadającym uprawnienia do kształcenia specjalistów i zakończył ten staż egzaminem państwowym. Ważne, abyś sprawdził czy lekarz, u którego chcesz podjąć leczenie posiada taki dyplom.

6. Czy można uprawiać sport z aparatem ortodontycznym?

Tak, ale wskazane jest stosowanie ochraniacza dla sportowców, który możesz otrzymać w naszym gabinecie.

bottom of page